WRESTLING.UA
больше ...

ВІЛЬНА та ГРЕКО-РИМСЬКА БОРОТЬБА: Актуальні зміни в правилах спортивної боротьби від січня 2022 року.
27-03-2022

Голова суддівського корпусу роз’яснює зміни у правилах

Ми поспілкувались з головою суддівського корпусу АСБУ, суддею Олімпійської категорії Романом Павловим, аби проговорити всі зміни в борцівських правилах.

«Всі нові зміни, як і попередні спрямовані на те щоб заохотити атакуючого борця та зробити наш вид спорту більш видовищним.» – каже Роман Павлов. Вже у березні планується семінар для суддів, де нові правила будуть розібрані більше детально. А наразі ми розглянемо основні зміни.

Жеребкування

«Щодо жеребкування, то  тут є кілька важливих змін. В першу чергу це кількість сіяних спортсменів. В цьому році в нас відбудеться чотири рейтингових турніри та чемпіонати Європи та світу. Відповідно до результатів цих змагань та набраних очок наприкінці року буде складений рейтинг кращих спортсменів у кожній ваговій категорії і лідер, а також ті хто посів друге та третє місце отримають грошову винагороду від UWW. 

Також рейтинг дозволяє сильнішим борцям потрапити до числа «сіяних» борців. Раніше «сіяних» у кожній ваговій категорії спортсменів було лише четверо, а тепер на чемпіонаті світу буде вісім, а на континентальних чемпіонатах по чотири. Це робиться для того, щоб на ранніх стадіях не було сутичок між лідерами.

 

Таким чином рейтинг має і фінансову мотивацію і безпосередньо впливає на хороший жереб.

Ще один важливий аспект: раніше будь-яке число учасників в сітці зводилось до цифр 4, 8, 16 за рахунок нижньої частини сітки. Наприклад: якщо у ваговій категорії заявлено дванадцять чоловік, то раніше цю кількість ділили таким чином – верхня частина була чотири спортсмени, а нижня вісім. Таким чином верхня частина сітка в кваліфікації відпочивала. А тепер парна кількість учасників буде ділитися навпіл, тобто в нашому випадку, шість чоловік буде нагорі сітки і шість внизу. У випадку, якщо кількість учасників не парна, наприклад – тринадцять, то тут шість чоловік будуть у верхній частині сітки, і сім у нижній. Тобто в такій ситуації в нижній підгрупі буде лише на одну зустріч більше. »

Період активності

«У вільній боротьбі при рахунку 0:0 у першому періоді, щоб відкрити рахунок застосовують процедуру «період активності», коли пасивному борцю призначають 30 секунд для того, щоб він заробив бал. Для прикладу, розглянемо випадок, коли період активності призначили борцю в червоному тріко, але за ці 30 секунд дію проводить борець в синьому тріко, та заробляє оцінку. Раніше, по старим правилам, в такій ситуації, якщо хтось з борців заробив бал, то 30 секунд пропадали і вони далі не впливали на хід зустрічі. Тепер, у випадку коли борцю в червоному тріко призначили період активності обов’язковий і він заробив свою оцінку, то ця оцінка вписується в протокол і сутичка продовжується далі. Якщо навпаки, бал заробив борець у синьому тріко то ця оцінка зараховується і після завершення 30 секунд він отримує ще один бал додатково за,те що його опонент, якого визнали пасивним не зробив дію і не взяв свою обов’язкову оцінку. Таким чином борець, який був  більш активним в першому періоді отримує  можливість заробити додаткові бали. Це дещо складна ситуація, але це зроблено для того, щоб стимулювати борців бути ще більш активними та прагнули провести дію. Щоб в цьому періоді не вийшло так, що одному треба обов’язково атакувати, а другому лише захищатись, бо він знає, що наприкінці він все одно отримає бал. А тепер він має можливість заробити ще бали.»

Ситуації на краю килима, коли один з борців тікає від боротьби

«Раніше борцю, який тікає  по килиму або за край килима суддя робив зауваження, але давав борцю який проводить атаку завершити дію. Якщо дія завершувалась збиванням, кидком, переводом суддя намагався дати можливість активному борцю заробити більшу оцінку. А якщо дія нічим не закінчувалась і один з борців тікав за килим рятуючись від технічної дії, то його карали попередженням і він програвав бал.» Але тепер, той хто тікає буде покараний попередженням та втратою одного балу (греко-римська та вільна боротьба)   навіть у випадку коли його суперник провів дію і отримав свою оцінку.  

Відтепер втеча від уникання захвата чи втеча від боротьби, це обов’язкового попередження + 1 балом. Раніше у греко-римській боротьбі був штраф – два бали, тепер попередження та один бал. 

Важливо не забувати, про те, що було і раніше в правилах і зараз залишається: судді дивляться у якій ситуації один з борців йшов з килима. Якщо він в стійці тікав з килима, то сутичка буде продовжена в центрі килима в стійці, але якщо його збили і він в партері виповзає за килим, то він програє оцінки і сутичка буде продовжена в партері.»

Небезпечна ситуація

«Важливі зміни стосуються небезпечного становища. В попередніх правилах йшлося про те, що у випадку коли один з борців у небезпечному становищі кричить, суддя припиняє сутичку. Це було зроблено, щоб захистити спортсменів від травм та зберегти здоров’я. То тепер в такій ситуації суддя припиняє сутичку, але одразу дає туше.   Тут дуже важливо пам’ятати, що прийом чи дія яка призвела до такої ситуації повинна  бути в межах правил. Якщо там було якесь неправильне захоплення чи, фол за ногу у греко-римській боротьбі то звичайно, в такому випадку будуть діяти інші правила. Але у випадку, коли всі дії були проведені правильно, і трапилось небезпечне становище і суперник кричить – то він одразу програє сутичку, як після туше.»

Вікові групи U 15 U17

«Раніше ми називали ці вікові групи кадети та молодші кадети, тепер ми ділимо вікові групи за роком народження. В цьому віці сутичка триває два періоди по дві хвилини. Відтпере попередження про пасивність буде призначатись одразу. Раніше суддя повинен був встигнути зробити пасивному борцю зауваження в першому періоді, і лише потім покарати «періодом активності» в 30 секунд. То відтепер, оскільки періоди менші по часу, то суддя робить вербальні зауваження, узгоджує «пасив» та одразу призначає 30 секундну активність, без зупинки зустрічі і зауважень. Ще раз повторю, що це пов’язано з тим що в цій віковій групі періоди коротші по часу.»

Повноваження головного судді, технічного делегата. 

«У головного судді, технічного делегата з’явилось нове повноваження, у випадку коли він бачить якесь грубе порушення він має право підійти та зупинити сутичку, щоб розібратись в ситуації. Наприклад неправильно виставлені бали на табло, втрачені секунди, у випадку коли табло увімкнулось раніше чи навпаки запізнилось, або якась груба помилка суддів по технічним діям – в такому випадку головний суддя, технічний делегат може підійти до шефа килима та звернути його увагу на порушення. Але в цій ситуації він не може впливати на оцінку чи сам особисто змінити бали. Впливати на рахунок головний суддя, технічний делегат можуть лише у випадку, коли був кинутий офіційний протест (челендж).  

Що стосується челенджа

Раніше у секунданта, було 5 секунд після суперечливої ситуації щоб кинути протест. Тепер в тренера буде більше часу після того, як бали з’явились на табло, або коли борці зайняли нейтральну позицію. Тому, що після суперечливої ситуації могла піти якась інша дія, яка перейшла в іншу дію. Або наприклад судді не врахували оцінку, але продовжується зав’язка та активність на килимі і це може тривати навіть 15-20 секунд. Тепер протест можна подати під час нейтральної ситуації, тренер секундант буде мати більше часу»